See konjamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "konjakki",
"3": "vitamiini",
"nocap": "1"
},
"expansion": "blend of konjakki + vitamiini",
"name": "blend"
}
],
"etymology_text": "From konjakki, perhaps a blend of konjakki + vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "konjamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiiniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "konjamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jocular"
},
"expansion": "(humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "konjamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish blends",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"cognac"
],
"id": "en-konjamiini-fi-noun-eq~HiuBm",
"links": [
[
"cognac",
"cognac"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "konjakki"
}
],
"tags": [
"humorous"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkonjɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞njɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "konjamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "konjakki",
"3": "vitamiini",
"nocap": "1"
},
"expansion": "blend of konjakki + vitamiini",
"name": "blend"
}
],
"etymology_text": "From konjakki, perhaps a blend of konjakki + vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "konjamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiiniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiiniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiininään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiininänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiiniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiineiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "konjamiinittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiinittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "konjamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "konjamiineinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "konjamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jocular"
},
"expansion": "(humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "konjamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish blends",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish humorous terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables"
],
"glosses": [
"cognac"
],
"links": [
[
"cognac",
"cognac"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "konjakki"
}
],
"tags": [
"humorous"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkonjɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞njɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "konjamiini"
}
Download raw JSONL data for konjamiini meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.